Afganistan/ Lideri i Rezistencës: Jam i hapur për bisedime paqeje me talebanët

Udhëheqësi i grupit afgan të rezistencës që zhvillon një betejë të fortë kundër talebanëve në Luginën Panjshir ka thënë se është i hapur për të hyrë në bisedimet e paqes.

Ahmad Massoud tha se ai mbështeste një plan, të paraqitur nga klerikët fetarë, për një zgjidhje të negociuar, dhe u bëri thirrje talebanëve të përfundojnë ofensivën e tyre.

Më herët, raportet sugjeruan se talebanët kishin fituar shpejt terren në Panjshir.

Provinca, në veri të kryeqytetit Kabul, është shembulli më i spikatur i rezistencës ndaj sundimit talebanë.

Grupi islamik mori kontrollin mbi pjesën tjetër të Afganistanit tre javë më parë, duke marrë pushtetin në Kabul më 15 gusht pas rënies së qeverisë së mbështetur nga Perëndimi.

Në një postim në Facebook, Masoud tha se Fronti Kombëtar i Rezistencës së Afganistanit (NRF), i cili përfshin ish -anëtarë të forcave të sigurisë afgane dhe milicitë lokale, do të ishte i përgatitur të ndalonte luftimet nëse talebanët do të ndërprisnin sulmet e tyre.

Nuk pati asnjë përgjigje të menjëhershme nga talebanët.

Fronti i Rezistencës tha se zëdhënësi i saj Fahim Dashti dhe një komandant, gjeneral Abdul Ëudod Zara, ishin vrarë në konflikt, ndërsa një gjeneral i shquar taleban dhe 13 truproja kishin vdekur gjithashtu.

Më herët, talebanët thanë se forcat e tyre tani ishin në kryeqytetin krahinor, Bazarak, ku ata shkaktuan “viktima të shumta”, megjithëse kjo u kundërshtua nga Rezistenca.

Ndërkohë në Kabul, shefi humanitar i OKB -së Martin Griffiths u takua me udhëheqësit talebanë dhe i nxiti ata të mbrojnë të gjithë civilët, veçanërisht gratë, vajzat dhe pakicat. Ai ishte fotografuar me Mullah Abdul Ghani Baradar, një nga themeluesit e lëvizjes talebane.

Një zëdhënës i OKB -së tha se udhëheqësit talebanë kishin dhënë një angazhim për të lejuar qasjen humanitare për të gjithë njerëzit në nevojë dhe për të garantuar lirinë e lëvizjes për të gjithë punonjësit humanitarë, si burra ashtu edhe gra.

Sipas OKB -së, 18 milionë afganë, gati gjysma e popullsisë, kanë nevojë për ndihmë humanitare.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.