100 të vrarë nga një sulm terrorist në shtetin afrikan

Një sulm terrorist ka tronditur Afrikën, ku si pasojë kanë mbetur të vrarë 100 civilë brenda natës në një fshat në veri të Burkina Faso, sipas një deklaratë të qeverisë.

Rikujtojmë se vendi po përballet me rritje të dhunës xhihadiste.

Sulmuesit vranë banorët e fshatit Solhan në provincën Yagha në kufi me Nigerinë dhe gjithashtu dogjën shtëpitë dhe tregjet.

Qeveria ka shpallur ditë zie kombëtare 72 orët e ardhshme.

Sulmet nga xhihadistët e lidhur me al Kaidën dhe Shtetin Islamik në rajonin Sahel të Afrikës Perëndimore janë rritur ndjeshëm që nga fillimi i vitit, veçanërisht në Burkina Faso, Mali dhe Nigeri.

Më shumë 1.14 milion njerëz janë zhvendosur në pak më shumë se dy vite në Burkina Faso. 

Në mars, sulmuesit vranë 137 njerëz në sulmet e koordinuara në jugperëndim të Nigerisë.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.