Plator Nesturi

BASHA NUK I DUHET MË RAMËS

Nga PLATOR NESTURI

Basha nuk do t’i duhet më Ramës kur të vijë shtatori. Për qeverisje jo e jo. Për bashkëpunim për çështjet e rajonit këtë nuk e dimë. Le të themi – mbase.

Më së shumti Basha nuk i duhet për mënyrën e çartallosur si doli pas përfundimit të Kuvendit të PD. E për më tepër, me Berishën në kurriz, ndërsa duket sikur ndajnë së bashku peshën e rëndë të “non grata”.

Ka rreth dy muaj që është bërë një ofertë nga kreu i maxhorancës. Ofertë madje pa kushtëzim dhe pa kufij, që mund t’i vendoste vetë Basha si mënyrë që opozita të niste një epokë të re të bashkëpunimit në të mirë të vendit.

Ajo çfarë u duk si provokim gjatë fushatës elektorale, mori tone më serioze nga Rama, ndërsa oferta u bë e ripërsëritur, dhe ku madje iu hoq edhe tavani se deri ku mund të shtrihej.

U fol se mund të shkohej edhe drejt një koalicioni të madh me një qeveri të përbashkët midis dy partive kryesore, e kundërshtare të përhershme. Kushtet duket se kanë ndryshuar. Rama nuk është dëgjuar më të lusë Bashën për bashkëpunim. Në ajër, madje, ka një mospërfillje të dukshme të zhvillimeve që ndodhin në kampin e PD, që nga hallet e Bashës në garën për kryetar, Kuvendin ku eleminoi kritikët dhe deri te deklaratat e e stërlodhura të Bashës se “PD fitoi në zgjedhje, por PS i vodhi rezultatin”.

Maxhorancës duket se nuk i intereson më dhe madje nuk pse të ndërhyjë kur PD ka hyrë në rrugën e vetëshkatërrimit.

Për çfarë i duhet më Basha?

Thjesht për faktin se ka arritur të ruajë vendin e kryetarit, ndërsa PD shkon drejt rrudhjes? Me një parti që duket se po fillon procesin e thërmimit, të humbjes së besimit të mëtejshëm tek anëtarësia dhe në elektorat, vetë pesha specifike e kreut të PD do bjerë në pikiatë gjatë këtij mandati.

Ndryshe do të ishte nëse PD do të arrinte të gjente forcë të riformatohej si forcë moderne politike. Ndryshe do të ish që Basha apo gjithkush tjetër që mund të drejtojë PD të ngrihej në rangun e një lideri që njeh dhe mban përgjegjësi dhe jo në post-mbajtësin e poltronit të kryetarit. Të mos arrish të mbash përgjegjësi, por të shkarkosh fajin te të tjerët, të mos jesh i sinqertë e i hapur së pari me familjen tënde politike, e kujt mund t’i shërbejë një bashkëpunim me Bashën? Për më tepër, me bablokun ndër krahë vështirë të mendohet se do t’i afrohet kush. Maxhoranca jo e jo, pasi nuk i ka bërë ofertë bashkëpunimi për kukulla matrioshka ku pasi hap Lulin, brenda të del Berisha. Por as ndërkombëtarët, që duket se pas shtatorit, ku PD do të ulet në Parlament duke mbajtur në gji ish-kryetarin, duket se “non grata” nuk do të quajnë vetëm Berishën, por dhe partinë kryetar i së cilës quhet Basha.

E kujt i hyn më në punë me këto halle që ka?

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.