Zyra e OKB-së: E kuptojmë zemërimin e shqiptarëve, por protestat të jenë paqësore

Organizata e Kombeve të Bashkuara në Shqipëri ka reaguar lidhur me protestat katërditore që po zhvillohen për shkak të vrasjes së 25-vjeçarit Klodian Rasha.

Përmes një postimi në Facebook, Kombet e Bashkuara në Shqipëri i shprehin ngushëllimet familjes së Klodian Rashës, por ndërkohë u bëjnë thirrje protestuesve të tregohen të vetëpërmbajtur.

“Kombet e Bashkuara në Shqipëri i shprehin ngushëllimet e tyre të thella familjes së Klodian Rashës.Ne dënojmë vrasjen e një civili të paarmatosur nga forcat e rendit. E drejta për jetë dhe mbrojtja e jetëve njerëzore është kryesore në çdo kohë.

E mirëpritëm njoftimin nga autoritetet për një hetim. Kërkojmë që ky hetim të jetë i shpejtë, i pavarur dhe transparent.

E kuptojmë shqetësimin dhe zemërimin publik të shprehur nga njerëzit dhe bëjmë thirrje që protestat të jenë paqësore dhe të sigurta.”- thuhet në njoftimin e OKB-së.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.