Vijon i nxehti afrikan/ Si parashikohet moti për ditën e sotme

Si pasojë e ndikimit të masave ajrore të nxehta dhe të thata që vijnë nga Afrika, vendi ynë edhe ditën e sotme (e shtunë, 31 korrik) vijon me kthjellime dhe temperatura të larta në të gjithë territorin, sipas “MeteoAlb”.

Përjashtim bëjnë vetëm orët e mbrëmjes, që do të sjellin vranësira të pakta në zonat malore.

Temperaturat e ajrit pritet të ulen me 2 gradë gjatë mëngjesit, por rënie të lehtë sjell edhe mesdita duke u luhatur nga 17 gradë deri në 40 gradë Celcius.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi mbi 35 km/h, nga drejtimi veriperëndimor, ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim deri në 3 ballë.

Rajoni dhe Evropa

Ishujt britanikë, Skandinavia dhe vendet e Evropës Lindore mbeten në ndimimin e masave ajrore të paqëndrueshme, të cilat do të diktojnë vranësira dhe rrebeshe shiu.

Ndërsa kthjellime dominojnë gjithë pjesën tjetër të kontinentit evropian.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.