Veliaj/ Puna jonë konkrete flet më shumë se ata që vetëm flasin

Kreu i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, tha se puna për të rindërtuar të gjitha banesat e dëmtuara nga tërmeti është treguesi më i qartë i diferencës që ekziston mes atyre që komentojnë nëpër rrjete sociale dhe atyre që kanë zgjedhur të japin një kontribut konkret, gjatë një vizite në banesën e re të familjes së Sami Duqit, në Pëllumbas.
“U jam mirënjohës atyre që kontribuan, e them me gjithë zemër! Ka shumë që flasin, komentojnë dhe japin mend, por ka shumë pak nga ata që bëjnë diçka konkrete. Ka një diferencë mes atyre që flasin dhe atyre që bëjnë. Ju jeni nga ata që bëjnë. Keni dhënë një shembull fantastik për të gjithë ata gjithologë, që japin mend, por nuk e prishin rehatinë e tyre në Facebook. Ju keni vendosur të lini një shenjë! Shpresoj shumë që shembullin tuaj ta ndjekin edhe të tjerët”, nënvizoi Veliaj, duke falenderuar biznesin që kontribuoi për rindërtimin e shtëpisë së familjes Duqi.
Ai nënvizoi se rindërtimi do të vijojë me të njëjtën frymë në çdo cep të qytetit, i cili po i rikthehet normalitetit pas protestave. “Kam lënë porosi që qyteti t’i rikthehet normalitetit, pas asaj jave traumatike që patëm me protestat. Do të zëvendësohet çdo semafor, çdo pllakë, çdo gur, sigurisht edhe çdo zbukurim. Do të rivendosim pemën e Vitit të Ri për fëmijët dhe vogëlushët e Tiranës. Kësaj here do ta dekorojmë edhe me 25 yje që simbolizojnë 25 mjekët heronj, të cilët ranë në betejën me pandeminë. Kështu, kujtojmë sakrificën e tyre dhe u shprehim mirënjohjen tonë”, deklaroi ai.
Veliaj tha se gabon kush mendon se mund t’i imponohet qytetit me dhunë. “Ka parti politike që mund ta vjedhin përkohësisht qetësinë tonë, siç ndodhi me ata që stimuluan dhunën dhe përdorën fëmijët për të dhunuar, por ju siguroj se në këtë qytet dhe në këtë shtet nuk e vjedh kush gëzimin, nuk i vjedh dot kush festat, nuk e vjedh dot kush optimizmin e fëmijëve. Vitin do ta mbyllim me këtë energji pozitive, për të harruar të gjitha problematikat që lamë pas. Kush mendon se mund të imponohet me dhunë, e sfidoj e i them: Bëj një gjest të mirë, ço një pako me ndihma në një familje, punëso dikë, trego mirësi e solidaritet ndaj dikujt, sepse festat janë për të kujtuar vlerat që kemi si qenie njerëzore”, tha Veliaj.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.