Pandemia/ Bien fatalitetet dhe infektimet në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit ka pasur vetëm 2 humbje jete nga Covid.

Në një raport ditor, ministria bën të ditur se janë shëruar 934 persona nga Covid dhe se nga 2419 testime rezultuan të infektuar 300 persona.

“Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 91 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka dy humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetare nga Tirana 71 vjeç, një qyetar nga Durrësi 85 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

Njoftimi i Ministrisë

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2,419 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 300 qytetarë, në këto bashki: 117 në Tiranë, 16 në Durrës, 13 në Lushnje, Berat, 12 në Sarandë, 11 në Fier, Vlorë, 10 në Shkodër, 9 në Gjirokastër, Elbasan, 6 në Kurbin, Mallakastër, Konispol, 4 në Kuçovë, 3 në Lezhë, Vorë, Kavajë, Tepelenë, Skrapar, Gramsh, 2 në Mirditë, Krujë, Kamëz, Dibër, Mat, Divjakë, Delvinë, Përmet, Maliq, Devoll, Kolonjë, Belsh, 1 në Vau Dejës, Pukë, Fushë Arrëz, Kukës, Troopjë, Shijak, Rroskovec, Patos, Selenicë, Himarë, Këlcyrë, Memaliaj, Korçë, Poliçan, Prrenjas.

Janë 6,170 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 91 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka dy humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetare nga Tirana 71 vjeç, një qyetar nga Durrësi 85 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 934 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 259,999 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Shkurt 2022)

Raste të reja ditore         300

Të shëruar në 24 orë       934

Të shtruar në spitale       91

Humbje jete në 24 orë    2

Testime ditore                 2,419

Testime totale                1,722,215

Raste pozitive                 269,601

Raste të shëruara           259,999

Raste Aktive                    6,170

Humbje jete                     3,432

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             2,158

Fier                  859

Vlorë               569

Elbasan           528

Berat                444

Shkodër           328

Lezhë               330

Gjirokastër     229

Durrës              220

Korçë               182

Kukës               172

Dibër                45

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.