Pandemia/ 3 të vdekur, ndër ta një 49-vjeçar

Tre persona të tjerë kanë humbur jetën, si pasojë e koronavirusit në vendin tonë, në 24 orët e fundit.

Një qytetar nga Korça 49 vjeç, një nga Kuçova, 74 vjeç dhe një 75-vjeçare nga Librazhdi, nuk mundën t’i mbijetonin virusit vdekjeprurës, që deri tani ka shkaktuar zyrtarisht 3554 humbje jete.

Në buletinin ditor të Ministrisë së Shëndetësisë bie në sy ulja sërish e rasteve të reja të infektimeve. Nga 2052 testime të kryera gjatë ditës së fundit, 776 prej tyre rezultuan pozitive.

Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 32 pacientë.

Njoftimi i plotë

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 2052 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 776 qytetarë, në këto bashki:

247 në Tiranë, nga 42 qytetarë në Durrës, Lushnje, 36 në Vlorë, 35 në Fier, 22 në Sarandë, nga 20 qytetarë në Kamëz, Elbasan, 18 në Devoll, nga 17 qytetarë në Lezhë, Krujë, Tepelenë, 16 në Kavajë, 15 në Pogradec, 12 në Shkodër, nga 11 qytetarë në Divjakë, Mallakastër, nga 10 qytetarë në Vorë, Korçë, Prrenjas, 9 në Gramsh, nga 8 qytetarë në Malësi e Madhe, Kurbin, Dibër, Gjirokastër, Maliq, Dimal, Kuçovë, Skrapar, nga 7 qytetarë në Mirditë, Selenicë, Himarë, nga 5 qytetarë në Roskovec, Patos, Berat, nga 4 qytetarë në Mat, Poliçan, Peqin, nga 3 qytetarë në Shijak, Bulqizë, Delvinë, Përmet, nga 2 qytetarë në Kukës, Tropojë, Rrogozhinë, Libohovë, Këlcyrë, Librazhd, nga 1 qytetar në Pukë, Has, Cerrik.

Janë 7,596 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht, në spitalin COVID3 po marrin trajtim 32 pacientë.

Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Korça 49 vjeç, një qytetar nga Kuçova, 74 vjeç, një qytetare nga Librazhdi, 75 vjeçe. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtje Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 883 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 304,187 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika – 4 gusht 2022

Raste të reja ditore 776
Të shëruar në 24 orë 883
Të shtruar në spitale 32
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2052

Testime totale 1,925,585
Raste pozitive 315,337
Raste të shëruara 304,187
Raste aktive 7,596
Humbje jete 3,554

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve

Tiranë 3,852
Fier 726
Durrës 619
Vlorë 494
Elbasan 408
Korçë 324
Gjirokastër 267
Lezhë 256
Shkodër 254
Berat 208
Dibër 133
Kukës 55

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.