Covid-19/ Tjetër rekord infektimesh dhe humbje jetësh në 24 orët e fundit

Shifra rekord në 24 orët e fundit ne vend sa i përket situatës Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar bilancin më të fundit.

Në 24 orët e fundit situata është e tillë:

Janë kryer 4254 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1124 qytetarë Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
408 raste në Tiranë, 97 në Lushnje, 79 në Kavajë, 72 në Elbasan, 32 në Shkodër, nga 31 raste në Fier, Kurbin, Mallakastër, nga 27 raste në Krujë, Tepelenë, nga 22 raste në Lezhë, Berat, 20 në Kukës, nga 17 raste në Durrës, Vlorë, 16 në Sarandë, nga 14 raste në Ura Vajgurore, Gramsh, 12 në Kuçovë, nga 11 raste në Librazhd, Malësi e Madhe, nga 9 raste në Mirditë, Mat, nga 7 raste në Korçë, Divjakë, nga 6 raste në Has, Kamëz, Gjirokastër, Peqin, Patos, nga 5 raste në Pukë, Përmet, nga 4 raste në Delvinë, Dibër, nga 3 raste në Vau i Dejës, Bulqizë, Memaliaj, nga 2 raste në Devoll, Tropojë, Pogradec, Selenicë, Himarë, Kolonjë, Shijak, Cerrik, Konispol, nga 1 rast në Belsh, Prrenjas, Roskovec, Klos, Poliçan, Libohovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 569 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 51,444 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 437 pacientë, 31 në terapi intensive nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

Megjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 14 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid-19 në spitalet COVID: 6 qytetarë nga Tirana, 2 nga Durrësi, dhe nga 1 qytetar përkatësisht nga Berati, Skrapari, Kurbini, Kukësi, Kavaja dhe Elbasani, të moshave 35 -86 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për Covid-19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

Covid-19 – Statistika (7 shkurt 2021)
Raste të reja ditore 1124
Të shëruar në 24 orë 569
Të shtruar në spitale 437
Humbje jete në 24 orë 14
Testime ditore 4254

Testime totale 386,195
Raste pozitive 85,336
Raste të shëruara 51,444
Raste Aktive 32,432
Humbje jete 1460

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 18708
Fier 2789
Durrës 1721
Elbasan 1582
Shkodër 1544
Vlorë 1454
Lezhë 1162
Korçë 989
Berat 911
Gjirokastër 675
Kukës 484
Dibër 413

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.