Nga ‘Qemal Stafa’ tek ‘Air Albania’, historia e stadiumit shqiptar

Nga “Qemal Stafa” tek “Air Albania” – stadiumi shqiptar që pret të luhet sot finalja e parë europiane.

Dikur mbante emrin “Qemal Stafa” dhe sot “Air Albania” dhe është një nga stadiumet më të përfolura të momentit në Europë pasi ditën e mërkurë në orën 21:00 në tapetin e tij të blertë luhet finalja e Conference League Roma-Feyenoord.

Rreth 20 mijë tifozë vendas dhe të huaj pritet të mbushin nesër shkallët e stadiumit dhe mijëra të tjerë pritet ta ndjekin ndeshjen në sheshe dhe bare.

Sesi është “Air Albania” sot të gjithë e shohim por sesi ka qenë atëherë kur inxhinierët italianë e projektuan ngjall shumë kuriozitet.

Në dy dokumente që Arkivi i Shtetit publikon sot shohim projektin Italian të ndërtimit të stadiumit të Tiranës, ndërsa në foto shohim punimet nga ndërtimi i stadiumit, thënë ndryshe “tullën e pare” që është vendosur.

Image
Image
Image
Image
Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.