Lajm i trishtë! Covid-19 i merr jetën mjekut të njohur nga Berati

Një lajm i trishtë ka ardhur mbrëmjen e djeshme për banorët e qytetit të Beratit. Mjeku endokrinolog, Josif Dena, humbi jetën si pasojë e Covid-19. Josif Dena, apo siç njihej nga të gjithë beratasit si Doktor Sifi, nuk e mposhti dot betejën disa javore me virusin Covid-19.

Ai ishte i shtruar prej 2-javësh në Spitalin “Shefqet Ndroqi” dhe ditët e fundit ishte në intubim, për shkak të përkeqësimit të gjendjes së tij shëndetësore. Ai lindi në 15 Shkurt 1949 dhe pas përfundimit të Fakultetit të Mjekësisë ka punuar si endokrinolog në Spitalin Rajonal të Beratit, deri në daljen në pension disa muaj më parë. 72-vjeçari Dena, një nga mjekët më të njohur të qytetit, do të mbahet mend nga të gjithë qytetarët beratas si një njeri human, bujar e kurajoz.

Ai shërbeu 45-vjet në Spitalin Rajonal Berat dhe nuk i kurseu asnjëherë energjitë dhe përkushtimin për t’i shërbyer çdo të sëmuri. Lajmi i trishtë i largimit të tij nga jeta tronditi jo vetëm familjarët, por edhe kolegët e miqtë, që nuk kanë kursyer mesazhet ngushëlluese në rrjetet sociale për familjen Dena.

Mjeku që nuk e mposhti dot betejën me virusin vdekjeprurës u përcoll mesditën e sotme për në banesën e fundit në varrezat e Burdulliasit në qytetin e Beratit.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.