Kontrolle në pikat e kalimeve kufitare në vend, arrestohet në Rinas turku i shpallur në kërkim, në pranga edhe 53-vjeçari nga Kosova

Janë shtuar kontrollet në pikat e kalimeve kufitare tokësore, në porte dhe në aeroporte. Policia Kufitare ka njoftuar se ka rënë në pranga një shtetas turk i shpallur në kërkim ndërkombëtar, bëhet fjalë për 33-vjeçarin B.T., i cili u arrestua me qëllim ekstradimi drejt Gjermanisë.

Gjithashtu në Portin e Durrësit vihet në pranga një shtetas kosovar i cili për të kaluar kufirin, ka përdorur dokumente të falsifikuara. Në pranga ka rënë 53-vjeçari Z.K., banues në Kosovë.

Njoftimi:

Vijojnë masat e shtuara në pikat tokësore të kalimit kufitar, në porte e aeroporte, me qëllim krijimin e lehtësirave ligjore për të shmangur radhët e gjata për shkak të fluksit në rritje të shtetasve që vijnë për të kaluar festat e fundvitit në Shqipëri.

Masa të shtuara edhe për parandalimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare dhe kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Kapet në Rinas një shtetas turk, i shpallur në kërkim ndërkombëtar.Ndërsa në Portin e Durrësit vihet në pranga një shtetas kosovar i cili për të kaluar kufirin, ka përdorur dokumente të falsifikuara.

Shërbimet e Policisë Kufitare të Rinasit, gjatë kontrolleve intensive, mbështetur dhe nga inteligjenca informative, kanë ndaluar dhe arrestuar provizoritsht, me qëllim ekstradimi drejt Gjermanisë, shtetasin turk B. T., 33 vjeç, banues në Turqi.Nga verifikimet e kryera në hyrje të Republikës së Shqipërisë, rezultoi se ky shtetas ishte person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Wiesbaden/Gjermani.Ndërsa nga shërbimet e Policisë Kufitare në Port Durrës, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit kosovar Z. K., 53 vjeç banues në Kosovë.

Ky shtetas për të kaluar kufirin ka përdorur pasaportë kosovare dhe një leje qëndrimi gjermane në emër të një shtetasi tjetër, duke shfrytëzuar ngjashmërinë.Policia Kufitare vijon kontrollet e alternuara në bazë të rriskut dhe me përzgjedhje, si dhe në kufirin jeshil me qëllim parandalimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare.

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.