E quajti kineze, ambasadorja Kim pret në takim të riun: U preka shumë…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim përmes një postimi në rrjetet sociale njofton se ka takuar të riun, që disa ditë më parë i ngatërroi vendin e origjinës duke e quajtur kineze. Kim e ka pritur të riun në ambientet e ambasadës, për të cilin zbuloi se ishte me origjinë nga Tropoja.

“Javën e kaluar, Fisart bëri një koment në lidhje me “miqësinë shqiptaro-kineze” që më çuditi. Kështu që e ftova për kafe. Ai pranoi. Sot, u ulëm jashtë në diell dhe pimë një kafe dhe bisedë shumë të këndshme për komentin, por edhe për shumë më tepër.

Ne biseduam nga jemi dhe si na ka formuar ajo (Fisart është nga Tropoja, një zonë me të cilën u dashurova kur vizitova zgjati një muaj; vendlindja e të parëve të mi është në malet e Koresë, por unë jam rritur në një ishull tropikal).

Mësova pak më shumë për të kaluarën e Shqipërisë dhe u preka kur Fisart më tregoi se si Enver Hoxha dhe komunistët u përpoqën të kontrollonin gjithçka – financat, fenë, strehimin, vendet e punës – por ata kurrë nuk mund të kontrollonin shpirtrat e njerëzve.

Ne gjithashtu biseduam për sfidat me të cilat përballen shqiptarët e thjeshtë dhe ramë dakord që sundimi i ligjit dhe barazia sipas ligjit janë të domosdoshme në mënyrë që të gjithë shqiptarët, jo vetëm elita, të kenë punë me pagesë të mirë, të kujdesen për familjet e tyre dhe të kontribuojnë plotësisht për të ardhmen e vendit të tyre.

Gjithçka filloi me një koment të bërë si një shaka të pafajshme, por bëri të mundur një bisedë (dhe miqësinë shqiptaro-amerikane!) Që shpresoj të vazhdojë. Faleminderit, Fisart!”, shkruan Kim në rrjetet sociale.

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.