Pandemia/ 4 të vdekur dhe 346 të infektuar në 24 orë

Katër qytetarë të prekur nga Covid kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në vendin tonë, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 3,126.

Sipas Ministrisë Shëndetësisë, janë kryer 2,317 testime dhe u konstatuan 346 qytetarë të infektuar. Ndërkohë, janë shënuar 4 humbje jete dhe 566 të shëruar në 24 orët e fundit.

Informacioni i plotë

Ministria e Shëndetësisë u bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar.

Vaksinat anti-Covid, sipas MSH, reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.

Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga koronavirusi apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Situata në 24 orët e fundit:

Janë kryer 2,317 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 346 qytetarë, në këto bashki: 146 në Tiranë, 27 në Fier,  16 në Durrës, 15 në Korcë, Elbasan, 14 në Lushnje, 11 në Sarandë, 9 në Kamëz, Mallakastër, Vlorë, Gjirokastër, Berat, 6 në Krujë, Gramsh, 5 në Shkodër, 4 në Rroskovec, 3 në Shijak, Përmet, Tepelenë, 2 në Kukës, Kurbin, Vorë, Kavajë, Skapar, Devoll, 1 në Malësi e Madhe, Has, Tropojë, Lezhë, Mirditë, Rrogozhinë, Dibër, Selenicë, Delvinë, Konispol, Libohovë, Këlcyrë, Kolonjë, Memaliaj, Maliq.

Janë 5,982 pacientë aktivë me në të gjithë vendin.

Aktualisht, në spitalet COVID po marrin trajtim 156 pacientë, nga të cilët 10 janë në gjendje më të rënduar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 4 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Dy qytetarë  nga Fieri 59-77 vjeç, një qytetar 79 vjeç nga Korça dhe një qytetar nga Tirana 85 vjeç.

Janë shëruar 566 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 193,533 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika – 8 dhjetor 2021

Raste të reja ditore          346

Të shëruar në 24 orë       566

Të shtruar në spitale       156

Humbje jete në 24 orë     4

Testime ditore                 2,317

Testime totale              1,411,627

Raste pozitive                202,641

Raste të shëruara          193,533

Raste aktive                      5,982

Humbje jete                      3,126

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2993

Fier                 637

Gjirokastër     528

Shkodër          424

Durrës             348

Berat               269

Elbasan           254

Vlorë                208

Lezhë               149

Korçë               98

Kukës               45

Dibër                37

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.