Alarm në Itali/ Priten stuhi të forta shiu dhe dëbore. Si do të ndikojnë në Shqipëri

Moti i keq vazhdon ende në Itali dhe orët e ardhshme do të jenë gjithashtu të vështira në zona të ndryshme të vendit.

Bazuar në parashikimet e Departamentit të Mbrojtjes Civile në marrëveshje me rajonet në rrezik është lëshuar një paralajmërim i ri për kushtet e pafavorshme të motit që plotëson dhe zgjeron ato të mëparshmet.

Fenomenet e motit ndikojnë në zona të ndryshme të vendit, Kështu, në alarm të kuq është Veneto, Friuli Venezia Giulia dhe Bolzano.

Njoftimi siguron nga sonte qëndrueshmërinë e reshjeve të përhapura të shiut, gjithashtu me karakter të kundërt ose stuhi, në Toskana, Liguria, Lombardia, Veneto, provincat autonome të Trentos, Bolzano dhe Friuli Venezia Giulia. Reshjet në përgjithësi do të marrin një karakter me dëborë mbi 800-1000 metra. Priten reshje të mëdha shiu, aktivitet elektrik i shpeshtë dhe erëra të forta.

Nga moti i keq do të përfshihet edhe vendi ynë, duke nisur nga e hëna. Java pritet të karakterizohet nga reshje të dendura shiu në pjesën jug-perëndimore të vendit.

Reshjet do të jenë të dendura gjatë natës kryesisht në trekëndëshin Vlorë-Gjirokastër-Fier ku sasia pritet të jetë 10, madje deri në 20 milimetra shi në orë në zona të caktuara.

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.