30 shtrime çdo ditë në spital nga Covid-19, dyfishohen urgjencat

Shqipëria prej afro një muaji është një fazë kritike të pandemisë. Ditët e fundit janë dyfishuar urgjencat dhe shtrimet në spital. 30 pacientë çdo ditë i drejtohen spitaleve Covid për trajtim të specializuar. Mjekët ngrenë shqetësimin se shumë nga të sëmurët shkojnë vonë dhe në gjendje të rënduar.

Mjekja e Spitalit Infektiv, Elda Qyra, tregon se një pjesë e konsiderueshme e të shtruarve janë të rinj mbi 20 vjeç. ”Nuk ka shumë raste të pacientëve të vaksinuar që kanë humbur jetën. Kanë qenë pacientë që vuanin nga 2-3 sëmundje të tjera bashkëshoqëruese”.

Mbi 200 pacientë janë të shtruar në shërbimin infektiv dhe në spitalin Covid-3 në QSUT. Ndërkohë, infektimet nga mutacioni indian vijojnë të jenë të larta, rreth 1000 të prekur çdo ditë.

Share With:
Tags
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.