10 të infektuar, asnjë humbje jete në 24 orë 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 309 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 10 qytetarë, në këto Bashki:

6 në Tiranë, 2 në Kurbin, nga 1 qytetarë në Divjakë, Tepelenë.

Janë 194 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 5 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,354 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 20 Nëntor 2022)

Raste të reja ditore                10

Të shëruar në 24 orë             5

Të shtruar në spitale             3

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       309

Testime totale                   2,006,019

Raste pozitive                      332,142

Raste të shëruara                  328,354

Raste Aktive                             194

Humbje jete                              3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    147

Gjirokastër                14

Vlorë                         8

Fier                           7

Elbasan                   6

Shkodër                 3

Berat                           3

Durrës                     3

Korçë.                     2

Lezhë.                     3

Share With:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.